
Josef Mašín FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

NÁZOR / Z Josefa Mašína v rozhovoru pro Parlamentní listy (15. května) padaly „myšlenky“, které by se klidně hodily do ruské státní televize nebo propagandistického webu Sputnik. Podle něj ohledně demokracie a korupce není rozdíl mezi Ruskem a Ukrajinou. Takové výroky působí dost dezorientovaně.
„Stále se mluví o Rusku. Mluvme raději o Sovětském svazu. Chruščov byl Ukrajinec, nebyl Rus. Za Lenina a Stalina bylo zavražděno zhruba 5 000 000 etnických Rusů! Nelze házet všechny Rusy do jednoho pytle. O okupaci ČSSR Sověty lze mluvit pouze od 20. srpna 1968. Vraždy mně blízkých a mnoha dalších československých vlastenců v padesátých letech byly spáchány domácími komunisty a jejich kolaboranty. V Bartolomějské jsem žádného Rusa neviděl,“ prohlásil Mašín.
Jak je vidět, na pamětníky není vždycky spolehnutí. Ne, Nikita Chruščov nebyl etnický Ukrajinec, jen jeho život a kariéra byly úzce spjaty s Ukrajinou. Narodil se 15. dubna 1894 v ruské vesnici Kalinovka (dnes Kurská oblast v Rusku) v etnicky ruské rodině. Jeho rodiče, Sergej a Ksenija Chruščovovi, byli Rusové, a sám Chruščov se identifikoval jako Rus.
Co myslí Mašín házením všech Rusů do jednoho pytle, není jasné. Jistě, těch asi 15 procent lidí, kteří uvádějí, že nepodporují Putina, třeba dámy z Pussy Riot a Garry Kasparov, jsou něco jiného, než je Vladimir Putin, a nikdo je s ním neztotožňuje. Pokud jde o okupaci, Rusko nás sice do roku 1968 vojensky neokupovalo, ale promoskevská vláda dělala všechno, co jim z Kremlu nakázali. Včetně toho, že Klement Gottwald nechal na pokyn z Moskvy věšet své komunistické kamarády, s kterými se znal desítky let. Stát byl prolezlý sovětskými poradci a agenty. Byli jsme satelit zcela závislý na SSSR. Koho Josef Mašín viděl, nebo neviděl v Bartolomějské ulici, je úplně jedno. Jestli si myslí, že mu tam měli sovětské loutkovodiče ukazovat jako na divadle, není to nejbystřejší úvaha.
Mašín je oddaný stoupenec odsouzeného zločince a sériového lháře Donalda Trumpa, který se pokusil o volební podvod a dnes porušuje ústavu, zákony a ubližuje nevinným lidem. Mašín ale nesnáší Joea Bidena a nejspíš i Volodymyra Zelenského. Zvláštní vkus.
„Po intervenci prezidenta Zelenského u dementního prezidenta Bidena 10. června 2024 se přes noc jako zázrakem tato teroristická jednotka změnila v demokratickou. A to nejen pro Ameriku, ale také pro EU a OSN.“ Letos 29. března prohlásil o ukrajinském prezidentovi pro Parlamentní listy, že se v Bílém domě choval drze jako v kyjevském cirkuse.
Pokud jde o Azov, je Josef Mašín poněkud za vývojem.
Azov byl založen 5. května 2014 jako dobrovolnický batalion v reakci na ruskou agresi v Donbasu. Jednalo se o milici složenou z patriotů, fotbalových ultras a členů krajně pravicových skupin, jako Patriot Ukrajiny a Sociálně-národní shromáždění (SNA). Počet členů se pohyboval kolem 300 až 900, financování zajišťovali oligarchové (například Ihor Kolomojskyj, Serhij Taruta) a batalion působil pod Ministerstvem vnitra Ukrajiny.
Od 11. listopadu 2014 je Azov začleněn do Národní gardy Ukrajiny, nejprve jako pluk, od února 2023 jako brigáda v rámci „Útočné gardy“. Má profesionální strukturu s tankovými a dělostřeleckými jednotkami, výcvikovými centry a systémem náboru. V prosinci 2022 měla brigáda přes 1500 vojáků a v roce 2024 vznikl i mezinárodní batalion pro cizince. Azov je nyní plně pod státní kontrolou a využívá standardy NATO.
Je pravda, že v roce 2014 byl Azov spojován s krajně pravicovou a neonacistickou ideologií. Symboly jako Wolfsangel a černé slunce jsou považovány za neonacistické, a někteří členové nosili svastiky či SS runy. Není to nic, co by se hojně nedělo v Rusku i ve Spojených státech amerických.
Po začlenění do Národní gardy v roce 2014 a odchodu zakladatele Andrije Bileckého, který prosazoval ultranacionalistické a rasistické názory, byly extremistické prvky odstraněny, zejména v letech 2017 a 2022. Symbol Wolfsangel byl opuštěn a brigáda se distancovala od politických aktivit Národního sboru založeného Bileckým. Noví rekruti přicházejí kvůli bojové pověsti Azovu, ne kvůli ideologii. Azov sám extremistické nálepky odmítá a zdůrazňuje ukrajinský patriotismus. Azov se proslavil osvobozením Mariupolu v červnu 2014 a boji v Ilovajsku, kde ukázal efektivitu, ale utrpěl ztráty kvůli špatné koordinaci. Jeho bojovnost kompenzovala tehdejší slabost ukrajinské armády.
Azov je považován za jednu z nejefektivnějších ukrajinských jednotek, zejména po hrdinské obraně Mariupolu v roce 2022. V roce 2024 stabilizoval frontu v Torecku a Ňjů Yorku. Jeho profesionalita a odhodlání členům vynesly na Ukrajině status „národních hrdinů“. V červnu 2024 USA zrušily zbraňové embargo po kontrole, že brigáda neporušuje lidská práva, což posílilo její mezinárodní legitimitu. Není to tak, že by se „přes noc jako zázrakem“ Azov změnil. Byl to proces trvající roky. Pan Mašín má ale zřejmě sklon žít spíše v minulosti než přítomnosti.
Pak ale přichází to hlavní, co ukazuje na Mašínovu dezorientaci:
„Rusko ani Ukrajina nejsou a nikdy nebyly demokraciemi. Jsou to korupční, od sebe se nelišící oligarchie, které vznikly z trosek Sovětského svazu. Před 24. 2. 2022 byla prý Ukrajina nejzkorumpovanější zemí Evropy. To řekl Vitalij Kličko, starosta Kyjeva. Ukrajinský konflikt nemá nic společného s druhou světovou ani se studenou válkou nebo komunismem. Přestože Putinova alma mater byla KGB, prezident Pavel se angažoval v předlistopadovém vojenském zpravodajství a Babiš spolupracoval s StB.“
Tady pán smíchal všechno dohromady. Rozdíl mezi Ukrajinou a Ruskem je v tom, že Ukrajina má problémy s korupcí, zatímco ruský stát je na ní jako kleptokratická diktatura založen. Podle žebříčku vnímání korupce (což něco jiného než nějaké přímé „měření korupce“) Transparency International v roce 2022 hodnotila Ukrajinu na 116. místě ze 180 zemí, ale Rusko je ještě níže na 137. místě.
Na Ukrajině probíhají svobodné parlamentní volby a volby prezidenta a není předem dané, kdo vyhraje. V Rusku nic, co by si zasloužilo název volby, neexistuje. Jestli Josef Mašín nechápe rozdíl mezi Ruskem a Ukrajinou, pokud jde o demokracii, je otázkou, co je nyní vlastně schopen pochopit.
Zatrpklého starého muže, který už dění doma a v Evropě dávno vůbec nerozumí, by bylo lepší se na nic neptat. Pokud někdo podporuje podvodníka ničícího demokracii (Trump), nevidí rozdíl mezi Ruskem a Ukrajinou a uráží hlavu napadeného státu, sotva z něj vyjde něco rozumného. Některé weby samozřejmě dobře vědí, proč kladou otázky takovým lidem.