
Donald Trump a Vladimir Putin FOTO: AI
FOTO: AI

Celých osmdesát let jsme žili ve světě formovaném spojeneckou invazí do Normandie 6. června 1944. Ode dne D přes konec druhé světové války a vytvoření půdy pro další – studenou – válku až po formování globální vůdčí role Spojených států po rozpadu Sovětského svazu, a tím i bipolárního uspořádání světa Západ postupně budoval architekturu mezinárodních vztahů založenou na mezinárodním právu. Nebýt událostí roku 1945, a zejména schopnosti Spojenců udržet kurz a druhou světovou válku úspěšně ukončit, rok 1944 by dnes neměl takový význam.
Současný svět ale po osmdesáti letech od ukončení největšího konfliktu, který kdy zachvátil Evropu a spolu s ní i velkou část světa, stojí před otázkou, zda je jeho uspořádání v režii Západu, vzniklé z popela druhé světové války, stále funkční. Svět vstupuje do nové reality. Vůdčí postavení Spojených států po osmdesáti letech oslabuje a do popředí se kromě Ruské federace a Číny tlačí i další státy, jako třeba Saúdská Arábie, jež chce modernizovat Blízký východ.
Její vzestup dokládá to, že si Donald Trump pro vedení rozhovorů s Ruskem a Ukrajinou nevybral žádné z evropských diplomatických center, žádný Londýn, žádnou Vídeň, ale právě Rijád. Destrukce světové architektury postavené po druhé světové válce už je v plném proudu a skutečnou otázkou je, kde bude uskladněna zbylá suť.
Ruská federace si každoročně 9. května připomíná slavné vítězství nad…
Přečetli jste část exkluzivního obsahu
pro předplatitele .
Celý obsah je dostupný pouze pro digitální a kombinované předplatitele.
Pokud chcete mít přístup k celému článku, přihlaste se prosím.