
Ilustrační foto FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
Pákistán po indických úderech ohlásil nejméně 19 mrtvých, z toho 13 lidí zahynulo v mešitě v Bahávalpuru v pákistánské provincii Paňdžáb, uvedla agentura AP. Indie zase podle Reuters oznámila sedm mrtvých po pákistánském ostřelování indické části Kašmíru. Reuters rovněž s odvoláním na místní indické představitele napsal, že na indickém území se zřítily tři indické stíhačky. Pákistánská armáda předtím informovala o pěti sestřelených indických vojenských letadlech.
Nejméně devatenáct mrtvých včetně dítěte a další desítky zraněných si vyžádaly indické údery v Pákistánu, zejména v pákistánské části Kašmíru. Podle agentury AP to uvedly pákistánské úřady. Indie, podle které útoky mířily na teroristické tábory, hovoří o dvanácti zabitých teroristech a dalších 55 zraněných.
Pákistánské ministerstvo obrany tvrzení o teroristech odmítlo a uvedlo, že terčem byli civilisté. Podle Reuters rovněž uvedlo, že indické letectvo ztratilo pět letadel. Americký ministr zahraničí Marco Rubio představitele obou zemí varoval před eskalací konfliktu.
Pákistánský premiér Šahbáz Šaríf oznámil, že Pákistán na všechny indické útoky odpovídá. „Pákistán má plné právo, aby na tento indický válečný akt přiměřeně odpovědělo,“ řekl Šaríf.
Pákistánská státní televize mezitím informovala o sestřelení dvou indických stíhaček, podle tamních médií to byly stroje Rafale. Následně Pákistán oznámil sestřelení indického dronu. Později pákistánské ministerstvo obrany uvedlo, že bilance sestřelů činí pět indických letadel. Místní média s odvoláním na pákistánské ministerstvo obrany informovala, že to byly tři stroje Rafale, jeden MiG-29 a Su-30. Reuters citoval jistého indického představitele, podle které se v indické části Kašmíru zřítila indická stíhačka, pilot je v nemocnici.
Indie podle Reuters tvrdí, že udeřila na devíti místech Pákistánu, a to včetně pákistánské části Kašmíru, kterou Dillí považuje za okupovanou. Podle Pákistánu bylo útoků více, a to až 24 na šesti místech. Údery Indie podnikla ve středu brzy ráno místního času (v úterý pozdě večer SELČ) s pomoc raket.
Ze sporné indicko-pákistánské hranice v Kašmíru hlásí svědci na řadě míst vzájemné ostřelování, a to včetně minometné palby. Indie podle Reuters oznámila, že po pákistánském ostřelování zahynuli nejméně tři indičtí civilisté.
Na vyostřenou situace v Kašmíru zareagovaly indické i pákistánské aerolinky, které pozastavily lety na severu obou zemí.
Indie podle informací Reuters poskytla podrobnosti o úderech představitelům USA, Británie, Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Ruska. Zástupci Indie již o věci hovořili s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Ten uvedl, že Spojené státy situaci bedlivě sledují. Americký prezident Donald Trump označil indické údery za ostudné a řekl, že věří v rychlé uklidnění situace.
Americké ministerstvo zahraničí později oznámilo, že Rubio hovořil s indickými a pákistánskými bezpečnostními poradci, které vyzval k tomu, aby ponechali otevřené všechny komunikační kanály. Rovněž je varoval před eskalací konfliktu.
Mezi oběma jadernými velmocemi panuje značné napětí poté, co po útoku 22. dubna zahynulo nejméně 26 civilistů v Pahalgámu, který se nachází v převážně muslimské části indického Kašmíru. K útoku se přihlásilo málo známé uskupení Kašmírský odpor. Policie v této části následně identifikovala tři podezřelé z útoku, z nichž dva byli Pákistánci.
Generální tajemník OSN António Guterres vyzval Indii a Pákistán k maximální vojenské zdrženlivosti, indické údery v Pákistánu ho velmi znepokojily. V noci na dnešek to podle agentury Reuters uvedl Guterresův tiskový mluvčí.
„Generální tajemník je velmi znepokojen indickými vojenskými operacemi za kontrolní linií a mezinárodní hranicí,“ uvedl mluvčí. „Svět si nemůže dovolit vojenskou konfrontaci mezi Indií a Pákistánem,“ dodal.
Indie oznámila, že udeřila v Pákistánu a pákistánské části Kašmíru proti teroristům. Pákistán toto tvrzení odmítl a uvedl, že terčem byli civilisté. Pákistán mezitím ohlásil nejméně tři mrtvé a také sestřelení dvou indických stíhaček.