
Čínský prezident přijížděl rád. Si Ťin-pching s Vladimirem Putinem na přehlídce v Moskvě v roce 2015. FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0
FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Exilový ruský novinář Alexandr Něvzorov, známý svou ostrou kritikou Vladimira Putina, se na svém kanále na Telegramu vyjádřil k návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě během oslav Dne vítězství 9. května. Podle Něvzorova tato událost nejen posílila Putinův oslabený režim, ale také způsobila značné škody mezinárodní stabilitě.
Něvzorov označuje Den vítězství za „den pobědoběsie“ , jak kritici nazývají přehnanou glorifikaci této události v Rusku. Si Ťin-pchingovu návštěvu vnímá jako akt, který podkopal globální řád. „Když se předseda Si objevil v Moskvě na ‚dni pobědoběsie‘, samozřejmě pořádně uškodil světu,“ píše Něvzorov. Podle něj tato návštěva nebyla pouhou diplomatickou formalitou, ale strategickým krokem, který dodal Putinovu režimu novou legitimitu v očích mezinárodního společenství.
„Jeho návštěva se stala ‚pumpou‘, která naplnila legalitou dávno vyfouknutou kremelskou mrchu. Mocný čínský kompresor, zasunutý mu do zadku, se skutečně ukázal být schopen nafouknout Putina do mezinárodních rozměrů. Führer je však natolik děravý, že čínské nafouknutí rychle a se syčením unikne skrz trhliny a díry. Toto nafouknutí dlouho nevydrží, ale Putin se bude pár dní moci chlubit téměř bývalou velikostí.“
Podle Něvzorova však tato podpora přichází za vysokou cenu. Čínská angažovanost v Rusku může podle něj destabilizovat globální bezpečnostní prostředí. Zatímco Kreml oslavuje Si Ťin-pchingovu návštěvu jako diplomatický triumf, Něvzorov varuje, že tato událost posiluje Putinovy ambice a zároveň zvyšuje napětí mezi Východem a Západem. Čína, která se dlouhodobě staví neutrálně k ruské agresi na Ukrajině, tímto krokem podle něj nepřímo legitimizuje Putinovy kroky. Rozkol světa je tak zřejmý.
„Komický a hanebný ‚den vítězství‘ v roce 2025 je také přehlídkou těch barbarských sil, které se velmi brzy pokusí vrhnout se na civilizaci. Díky této ‚přehlídce‘, smrtící pro reputaci příchozích, se definitivně ukázalo, kdo je u Putina na háku, kdo je koupený a kdo je prostě beznadějně hloupý jako Pašinjan,“ píše novinář.
Návštěva Si Ťin-pchinga tak podle něj slouží jako záchranné lano pro režim, který by jinak čelil další izolaci. „Kreml se zoufale snaží ukázat, že není sám, a Si jim v tom pomohl,“ dodává Něvzorov.
V dalším příspěvku už komentuje, jak celá akce zdařile proběhla.
„Stalo se. Došlo k definitivní mutaci ‚dne vítězství‘ v show smrti. Kremelský pacient nahnal strach. Je třeba poznamenat, že se mu téměř všechno podařilo. Čínská pěchota, egyptská vojenská policie, ruští zločinci z SVO (speciální vojenské operace, pozn. red.) – všichni se spojili v obrovskou slepou babiznu s kosou. S úšklebkem se vznesla nad Rudým náměstím, aby ukázala lidstvu prostředníček. Všichni už ale všechno pochopili.“
Ve skutečnosti podle Něvzorova nejde vůbec o připomínku vítězství v poslední světové válce, ale jen o demonstraci moci a síly.
„Putinův cirkus 9. května je přímým a srozumitelným prohlášením o potřebě Ruska pokračovat v zabíjení, represích a okupaci. A takzvaná ‚Velká vlastenecká válka‘ je jen záminka, formální důvod, aby se světu sdělilo, že dokud existuje Ruská federace, nemáme očekávat mír. Ano, performance má slizkou a hnisavou podstatu. A samotný ‚den vítězství‘ páchnul po milionech mrtvol nesmyslné SVO. Ale někomu ‚páchnul‘ a někomu voněl jako Chanel č. 5.“
Putina nakonec označuje za chorého, kterého ale ještě zatím nebylo možné řádně vyšetřit.
„Putin, tisknoucí se k svému příteli Si, si upřímně vychutnává vůni svých činů. Odkud má starý šváb takovou žízeň po krvi? Abychom to zjistili, je nutné provést komplexní a všestranné klinické vyšetření pacienta, které zatím není možné.“