
Protivládní demonstrace na Staroměstském náměstí v Praze (8. 5. 2025). FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24
FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

NÁZOR / Také v německém hlavním městě Berlíně probíhá vždy v květnu boj o interpretaci moderních dějin a zejména pak druhé světové války. Oficiální a všeobecně sdílený německý postoj je jasný, ideologie Hitlerova nacionálního socialismu spojená s dobyvačnou válkou, genocidní politikou a hrůzami holokaustu je jednoznačně odmítána. Německo se za své tehdejší válečné zločiny stydí a trvale se je snaží reflektovat. Zároveň však odmítá nynější Putinův ruský triumfalismus, který se otevřeně hlásí k sovětské expanzivnosti a ruskému imperialismu. I proto bylo v Berlíně ve dnech 8.–9. května 2025 úřady zakázáno během oslav 80. výročí konce války nosit či vyvěšovat ruské vlajky a další symboly spojené s Ruskem.
Berlín se rozhodl, že letos během oslav 80. výročí konce druhé světové války, v níž bylo spojenci poraženo Hitlerovo nacistické Německo, zakáže na pietních a vzpomínkových akcích nošení a vyvěšování ruských vlajek a dalších symbolů spojených s Ruskou federací, například svatojiřských stužek či nášivek s písmeny „V“ a „Z“, poněvadž slouží k oslavě nynější agresivní politiky Putinova Ruska a ruské propagandě. Nejmenovaný občanský spolek proti tomu sice protestoval, ale příslušný správní soud toto berlínské nařízení 7. května 2025 potvrdil.
Správní soud své rozhodnutí zdůvodnil tím, že berlínské nařízení má umožnit „pokojnou vzpomínku“, poněvadž ruské vlajky a symboly nyní často slouží k „vyjádření sympatií“ k Rusku, které vede „útočnou válku“ proti Ukrajině.
Berlínská policie poté ve dnech 8. až 9. května 2025 explicitně dbala na to, aby se ruské symboly neobjevovaly na místech sovětských památníků Treptow, Tiergarten a Schönholzer Heide (Pankow), u nichž se často scházejí příslušníci ruské komunity a proruští aktivisté. Zákaz se týkal i nošení historických uniforem a zpěvu vojenských písní. Výjimka platila jen pro veterány druhé světové války a diplomaty.
Velvyslanectví Ruské federace v Německu proti postupu německých orgánů již 7. května 2025 ostře protestovalo, ale nebylo mu to nic platné. V oficiálním ruském prohlášení se uvádí, že cílem je prý omezení „nezcizitelného práva potomků sovětských osvoboditelů“ vzpomínat na porážku nacismu a padlé ve Velké vlastenecké válce.
Onen zákaz je tak podle ruské ambasády „jasnou manifestací historického revizionismu“, poněvadž „sovětský lid měl rozhodující podíl na zničení Hitlerovy válečné mašinerie“. Proč by však u hrobů rudoarmějců padlých ve druhé světové válce měly vlát vlajky Ruské federace a klanět se u nich úchylové z motorkářského gangu Noční vlci s písmenem „Z“ na kožené bundě, to už ruští diplomaté zapomněli ve svém prohlášení vysvětlit.
Každopádně by berlínský postup mohl být inspirací i pro hlavní město Prahu, kde se právě v těchto květnových dnech producírovaly na náměstích i na Olšanských hřbitovech všelijaké proruské živly otevřeně oslavující ruský imperialismus a ruskou válečnou agresi vůči Ukrajině. A nechyběly u toho ani ruské vlajky, ani svatojiřské stužky a transparenty adorující válečného zločince a masového vraha Putina. Pokud si chceme v Česku udržet svobodu a demokracii, bude třeba, abychom se proti těmto vlastizrádným projevům a postojům bránili všemi zákonnými prostředky. Demokracie není bezzubá.