
Donald Trump a Vladimir Putin FOTO: AI
FOTO: AI

KOMENTÁŘ / Lídři evropských zemích z tzv. koalice ochotných s Ukrajinou dohodli návrh na bezpodmínečné třicetidenní příměří, které má za cíl zvýšit tlak na Rusko, ale částečně i na amerického prezidenta. Ten totiž navzdory tomu, že už veřejně připustil, že Putin možná mír nechce a jen ho lidově řečeno tahá za nos, stále neučinil nic, co by se dalo označit za tlak na Moskvu. Putin se ale zjevně obává toho, že by se tak mohlo stát, a nechce Trumpa naštvat. Proto teď na nabídku příměří zareagoval „ústupkem“ v podobě zahájení jednání přímo s Ukrajinou bez dalších podmínek. To přitom zatím odmítal. Je to ale jen další trik, který Rusko nic nestojí. Trump má šanci dokázat, že Putina prohlédl.
Kreml jede podle stále stejného vzorce. Mír ve skutečnosti nechce, ale nerad by si rozzlobil amerického prezidenta, který říká, že chce válku ukončit. Jednak se reálně bojí, že by Washington mohl skutečně začít něco dělat. Třeba by mohl dodávat Ukrajině daleko více zbraní, jak zaznělo například od Keitha Kelloga. Případně by mohly začít platit velice přísné druhotné sankce na státy kupující ruskou ropu, které navrhuje americký senát.
Zároveň možná doufá v možnost uvolnění alespoň části sankcí bez toho, aniž by se reálně vzdal svých cílů. Ty ostatně neopouští ani teď. Nabídka přímého jednání ho nic nestojí a Putin i nadále mluví o „odstranění základních příčin konfliktu“, což je ruský eufemismus pro kapitulaci a likvidaci nezávislé Ukrajiny.
Je tedy zřejmé, že Amerika má páky, které by mohla velice účinně nasadit. Neznamená to asi, že by hrozba jejich nasazení přímo přiměla Rusko k přijetí spravedlivého míru diplomatickou cestou. Mohly by ale výrazně ztížit Moskvě naplnění jejích cílů, a naopak pomoci Ukrajině, které zatím od nástupu Donalda Trumpa Spojené státy spíš podrážely nohy třeba přerušením dodávek již za Bidena schválené pomoci a přerušením sdílení zpravodajských informací.
Donald Trump si bude muset vybrat
Manévr s příměřím, které úplně původně požadovali po obou stranách konfliktu sami Američané, je šikovným tahem, který má Trumpa přimět, aby lidově řečeno ukázal karty. Zatím totiž bohužel tlačil jen na Ukrajinu, ale když ty samé návrhy jeho vyjednávačů odmítlo Rusko, nestalo se mu vůbec nic. Přitom jak již bylo uvedeno výše, účinné páky v ruce má.
Evropským zemím se podařilo amerického prezidenta postavit do situace, kdy se buď přidá k Evropě, nebo se naplno ukáže, že není ochoten udělat jakékoliv podstatné kroky proti Putinovi. Iniciativu v jednání tak přebrali Evropané, kterým se ještě před pár týdny všichni proruští kolaboranti u nás smáli, jak jsou zbyteční.
Nejde ale jen o šikovný tlak na Trumpa. Pokud se Bílý dům k tlaku na uzavření okamžitého příměří nepřipojí, tak to samozřejmě bude špatně. Nicméně vyjádření politiků z koalice ochotných ukazují, že jsou ochotní postupovat v takovém případě vlastní cestou. Nový německý kancléř Merz tak například řekl, že pokud Rusko dojednané příměří nepřijme, dojde ke zrušení omezení nasazení západních zbraní a Ukrajina dostane německé rakety Taurus.
Amerika a její prezident by se tak dostali v otázce Ukrajiny do určité izolace. Pro Donalda Trumpa rozhodně není ideální scénář, aby se ukázalo, že ukončení války probíhá úplně mimo americkou režii. Teď je otázka, zda si je konečně ochoten přiznat, že ho zatím Putin dokázal utáhnout na vařené nudli a že se o to s nabídkou přímých jednání pokouší znovu.