
Ilustrační foto FOTO: Freepik
FOTO: Freepik

Většina Čechů je spokojená se svou současnou bytovou situací, častěji ti, kteří mají vlastní nemovitost, ukázal výzkum agentury Ipsos. I přes to ale panují mezi lidmi obavy z rostoucích cen bydlení. Podle dvou třetin obyvatel se země ubírá v oblasti bytové politiky špatným směrem.
Z výzkumu agentury Ipsos vyšlo, že téměř dvě třetiny populace, konkrétně 62 procent, jsou spokojeny se svou současnou bytovou situací. Spokojenější jsou ti, kteří mají nemovitost ve vlastnictví (73 procent) než ti v nájmu (40 procent). Výsledky se liší i podle věku obyvatel. Méně spokojení jsou lidé mezi 25 až 44 lety, naopak bydlení tolik netrápí starší. Spokojenost s vlastní bytovou situací je v ČR podle agentury srovnatelná se situací v Evropě i ve světě.
„I přes relativně vysokou spokojenost panují v české populaci obavy z rostoucích cen bydlení. Více než třetina populace se obává, zda bude schopna platit nájemné nebo splácet hypotéku, a to jak v současnosti, tak během příštích 12 měsíců,“ upozornila agentura. Obavy jsou vyšší u lidí v nájmu, u nejmladších lidí a těch s nižším vzděláním. Obavy ze splátek či nájmu ale mají také starší lidé.
Výzkum odhalil skepsi ohledně bytové politiky v Česku, která se podle 64 procent lidí ubírá špatným směrem. Tyto obavy jsou srovnatelné s evropským průměrem, ve světě je vnímání příznivější. Jako největší problémy Češi vidí vysoké ceny nemovitostí, vysoké náklady na pronájem, nedostatečnou výstavbu bytů či vysoké úrokové sazby.
Téměř tři čtvrtiny obyvatel nevěří, že se v příštích letech podaří postavit dostatek cenově dostupných bytů. Více než sedm z deseti Čechů by ale výstavbu většího množství bytů a domů podpořilo.
Většina lidí má také pocit, že se otázce bydlení nevěnuje dostatek pozornosti. Polovina populace souhlasí, že je těžké se cítit bezpečně, když člověk nemá vlastní bydlení. Sedm z deseti říká, že i když dnešní mladí lidé budou tvrdě pracovat, budou mít problém dosáhnout na adekvátní bydlení.
Bytovou situaci v Česku má za cíl zlepšit například zákon o podpoře bydlení, který v dubnu schválila sněmovna. Měl by pomoci hlavně lidem ohroženým bytovou nouzí. Počítá například se zřízením sítě kontaktních míst, která budou poskytovat poradenství směřující k prevenci ztráty bydlení. Vzniknout má také dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a finančních příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi.
Návrh ale kritizovala opozice, podle které vznikne náročný, drahý a složitý systém, ale víc bytů na trh nepřinese. Piráti přijatou podobu označují za nedostatečnou.